Wielofunkcyjne półki wiszące

Półki ścienne to świetny sposób na wypełnienie pustych przestrzeni na ścianie. Bryłki te są prawdziwe uniwersalnym rozwiązaniem wśród mebli do przechowywania, zwłaszcza w małych mieszkaniach oraz bardzo wąskich korytarzach i łazienkach. W salonie służą zazwyczaj jako powierzchnia do prezentacji książek, ramek ze zdjęciami lub przeróżnych ozdób. Półki wiszące doskonale sprawdzają się również w innych pomieszczeniach. W łazience i kuchni wykorzystywane są jako miejsce na kosmetyki, ręczniki, przyprawy lub zioła w doniczkach. Oprócz tego są idealne do przechowywania zabawek w pokoju młodzieżowym, dokumentów i akcesoriów przydatnych do pracy w home office czy też szalików, rękawiczek i innych dodatków ubraniowych w przedpokoju. Można je również zawiesić w sypialni lub jadalni. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje półek wiszących i jak je zamontować.

Półka wisząca jednoczęściowa

Ten rodzaj półki wiszącej składa się z jednej, prostej deski. Dzięki niewidocznemu zawieszeniu bryłka ta wygląda, jakby unosiła się w powietrzu. Układając przedmioty na półce, należy jednak zwrócić uwagę na jej udźwig, gdyż całe obciążenie będzie spoczywało na śrubach i kołkach mocowania ściennego. Jeśli przesadzimy z wagą, znajdujących się na półce przedmiotów, istnieje ryzyko, że mebel ten po prostu spadnie. Możesz udekorować pustą ścianę w salonie lub jadalni, jedną, lub dwiema ułożonymi naprzemiennie półkami ściennymi i umieścić na nich przedmioty dekoracyjne: ładny wazon z suszonymi kwiatami, oprawione w ramy zdjęcia najbliższych czy lampiony, które wieczorem oświetlają ścianę. 

Panel ścienny

Ta półka ścienna składa się z dwóch części: blatu półki wiszącej i tylnego panelu. Wygląda mniej subtelnie niż zwykła półka ścienna, ale ma inne zalety: jeśli na ścianie znajduje się tapeta wzorzysta, panel ją zasłoni, dzięki czemu elementy dekoracyjne na półce ściennej lepiej się zaprezentują. Panel chroni także tapetę, lub ścianę przed sadzą i dymem z podgrzewaczy i świec. 

Półka wisząca zamykana z drzwiami i/lub szufladą

Mebel ten zazwyczaj jest w kształcie prostokąta i posiada szufladę lub przestrzenie do przechowywania zamykane frontami. Ten rodzaj półki jest świetny do przechowywania przedmiotów, których nie chcemy mieć na widoku. Jej zaletą jest to, że rzeczy, które w sobie mieści nie kurzą się. Szuflada natomiast jest świetna do trzymana różnych rzeczy osobistych, które chcemy mieć pod ręką. Bryłka ta sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu. W salonie ciekawym rozwiązaniem jest powieszenie jej nad szafką RTV z telewizorem. W ten sposób aranżacja w pokoju dziennym stanie się kompletna.

Jak przymocować półkę ścienną?

Montaż nowych półek ściennych wymaga pewnego zaplanowania: gdzie powinien wisieć mebel i co należy na nim umieścić? Waga odgrywa kluczową rolę. Istnieją różne rodzaje mocowań półek, które nadają się do różnych obciążeń i typów ścian. Jest to między innymi mocowanie za pomocą gwoździ, śrub lub kołków. Zasadniczo im większa i cięższa półka ścienna, tym dłuższe powinny być śruby. Rodzaj i ilość stosowanych wkrętów i kołków uzależniona jest od konkretnego modelu półki oraz struktury ściany. Aby uniknąć uszkodzeń, przed montażem powinno się dowiedzieć, gdzie w ścianie biegną przewody gazowe, wodne lub elektryczne. Oczywiście dotyczy to konstrukcji wszystkich półek i panelów ściennych. Następnie za pomocą ołówka należy zaznaczyć odległość między otworami na półkę. Na koniec wystarczy wywiercić dziury, włożyć kołki i przymocować- i nowy mebel jest gotowy do aranżacji. 

W zasadzie półki ścienne można montować również na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych. Zaleca się jednak użycie do tego specjalnych kołków.

W większości sklepów meblowych do konkretnego modelu półki wiszącej dodawana jest instrukcja montażu, dlatego nie powinno być większego problemu z zawieszeniem jej.