Stylowe i funkcjonalne półki wiszące do domu

Praktyczne, dekoracyjne, eleganckie – półki ścienne są niezwykle popularne w wyposażeniu domu. Wspaniale łączą one funkcjonalność i design. Ponadto półki można wykorzystać w dowolnym miejscu we własnych czterech ścianach. Meble te doskonale sprawdzą się zarówno w sypialni, jadalni, łazience, kuchni, salonie, pokoju młodzieżowym, home office jak i przedpokoju.

W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje półek wiszących i na co zwrócić uwagę podczas ich montażu.

Jakie są rodzaje półek ściennych?

Półki wiszące to meble, które mocujesz bezpośrednio do ściany. Bryłki te są zajmującym niewiele miejsca odpowiednikiem komody, która stoi na podłodze i zwykle zajmuje dużo przestrzeni. Półki ścienne różnią się od siebie głównie rozmiarem i designem, wyróżniamy:

  • Półki wiszące w postaci prostej deski, której zawieszenie w ogóle nie jest widoczne.
  • Panele ścienne – półki ścienne z dodatkowym podkładem (panelem), który chroni tapetę lub farbę na ścianie.
  • Półki wiszące składająca się kilku elementów na przykład dwóch desek, jednej nad drugą
  • Półki wiszące zamykane- zazwyczaj są one w kształcie prostokąta i posiadają szuflady lub przestrzenie do przechowywania zamykane drzwiami

Wybór odpowiedniej półki ściennej zależy od planów dotyczących aranżacji wnętrza, stylu wnętrza i samego pomieszczenia.

Co należy wziąć pod uwagę, montując półkę wiszącą?

Półka wisząca bardzo ładnie prezentuje się na środku ściany. Przed zawieszeniem jej, warto wykonać dokładne pomiary. Jeśli przy ścianie stoi już komoda lub kredens półkę ścienną najlepiej przymocować w połowie odległości między blatem komody a sufitem. W zależności od wysokości mebla znajdującego się pod półką możesz powiesić pojedynczą półkę ścienną lub stworzyć kompozycję z kilku bryłek. Półka wisząca składająca się na przykład z 2 elementów lepiej zaprezentuje się, gdy zostanie pod nią wolne miejsce. Jeśli jednak chcesz optymalnie wykorzystać pustą przestrzeń, możesz umieścić pod meblem rośliny doniczkowe lub ozdobną skrzynię. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest zawieszenie półki wiszącej nad szafką RTV z telewizorem. W ten sposób stworzysz powracającą do mody meblościankę i sprawisz, że aranżacja w salonie będzie kompletna. Półka wisząca z szufladą lub drzwiami świetnie sprawdzi się do przechowywania przedmiotów, których nie chcemy mieć na widoku. Dodatkowo rzecz te będą chronione od kurzu.

Wieszając półkę ścienną, zwróć uwagę również na udźwig mebla i zastanów się, co chcesz na nim umieścić. Bryłka ta z łatwością utrzyma lekkie wazony, ozdoby i książki w miękkiej oprawie, natomiast tomy encyklopedii lub ciężkie rzeźby prawdopodobnie ją przytłoczą. Takie przedmioty najlepiej ułożyć na stoliku, lub szafce stojącej, a kolekcje książek na regale otwartym. Wyeksponowanie ulubionych tomów książek na półkach regału pozwoli stworzyć przyciągającą wzrok biblioteczkę.

Na koniec upewnij się, że wybrana półka ścienna pasuje do Twojego wystroju wnętrza. Jeśli urządziłeś salon z białymi meblami na wysoki połysk, półka powinna być w tym samym stylu. Mebel z blatem w deseniu drewna doskonale zaprezentuje się w pomieszczeniu zaprojektowanym w przytulnym wiejskim stylu, z dużą ilością naturalnych, drewnianych dodatków.