SŁUŻBA, PRACA

BIULETYN INF. PUBLICZNEJ

 

bip

ePUAP

 

ePUAP KP PSP w Górze

Służba Cywilna

 KP PSP w Górze - Służba Cywilna

 

KPPSP w Górze: Akcje ratowniczo-gaśnicze

Pożar mieszkania w Górze przy ul. Wrocławskiej - 11.02.2013 r.

Pożar mieszkanie w Górze przy ul. Wrocławkiej - 11 lutego 2013 r. W dniu 11 lutego 2013 r. do PSK w Górze wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w Górze przy ul. Wrocławskiej. Do działań od razu zadysponowano 2 zastępy z JRG Góra w sile 7 strażaków oraz zastęp z OSP Stara Góra w sile 6 strażaków.

 

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów, na zewnątrz budynku spod pokrycia dachowego wydobywał się dym, wewnątrz obiektu na piętrze pomieszczenia były częściowo zadymione oraz było widać ogień wydobywający się przez przepalony otwór w podłodze w jednym z pokoi usytuowanych na piętrze w bezpośrednim sąsiedztwie komina. Działania zastępów w pierwszej fazie polegały na wprowadzeniu prądu gaśniczego z szybkiego natarcia do pomieszczenia objętego pożarem, usytuowanego na piętrze budynku, przez ratowników zabezpieczonych w aparaty ODO. Strażacy przy pomocy kamery termowizyjnej zbadali palący się budynek. Stwierdzili, że pożarem objęta cała pusta przestrzeń wewnątrz stropu oraz ścian działowych. W związku z powyższym Kierujący Działaniami Ratowniczymi (KDR) polecił rozwinąć do wnętrza obiektu dodatkowe dwa prądy wody PW 52. Z uwagi na fakt, że pożarem objęte były przestrzenie między ścianami wykonanymi z rigipsu oraz stropy wykonane z desek i płyt paździerzowych (OSB), polecono rotom pracującym na piętrze dostanie się do źródeł ognia przy wykorzystaniu pił spalinowych do drewna. W związku z narastającym zadymieniem i wzrostem temperatury KDR postanowił zadysponować na miejsce SHD 25. Po jego przybyciu KDR polecił dwóm ratownikom wykonanie otworów w dachu budynku pokrytego blachodachówką przy wykorzystaniu piły spalinowej do betonu i stali. W międzyczasie na teren akcji przyjechał zastęp z OSP Czernina w sile 6 strażaków, który wspierał działania ratowników pracujących wewnątrz obiektu. Z uwagi na rozwój pożaru, na miejsce zdarzenia przybył dowódca JRG w Górze oraz rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Górze.

 

W trakcie prowadzonych działań na teren akcji przybył przedstawiciel Gminnego Centrum Zarządzani Kryzysowego w Górze, Zastępca Burmistrza Góry, przedstawiciel Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Górze oraz biegły sądowy w zakresie pożarnictwa. Z uwagi na duże zadymienie panujące w obiekcie, zachodziła konieczność wymiany pustych butli z aparatów powietrznych. W tym celu jeden ze strażaków trzykrotnie dowoził puste butle do komendy w celu ich napełnienia powietrzem. Podczas jednego z takich kursów, na miejsce zdarzenia przybył także zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Górze, który podtrzymał dotychczasowe decyzje. W międzyczasie rota pracująca w koszu SHD 25, przy pomocy wkrętarki zdemontowała częściowo pokrycie dachowe w celu sprawdzenia, do którego momentu rozwinął się pożar. W uwagi na późną porę dnia, zastęp OSP Czernina oświetlał pomieszczenia objętych działaniami, ponieważ w tym czasie były prowadzone prace rozbiórkowe poddasza oraz przykrycia stropów. Po pracach rozbiórkowych pomieszczenia zostały ponownie sprawdzone przy pomocy kamery termowizyjnej, która nie wskazywała wzrostu temperatury. Na miejsce akcji zadysponowano zastęp z OSP Osetno w sile 5 strażaków, który podmienił zastępy z OSP Stara Góra i OSP Czernina. Po dokonaniu podmiany ratowników przystąpiono do zabezpieczania dachu przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Działania prowadzono do całkowitego ugaszenia pożaru. Po upewnieniu się, że nie ma możliwości, aby w ukrytych przestrzeniach pozostały ewentualne zarzewia ognia, zastępy JRG udały się do bazy, a na miejscu pozostawiono zastęp OSP Osetno w celu dozorowania budynku.


 

 

 

KALENDARZ ZMIANOWY

STRONA www 2007 - 2010

Strona internetowa KP PSP w Górze 2007-2010